Bulutlar Tesisat Facebook Bulutlar Tesisat Twitter Bulutlar Tesisat Instagram Bulutlar Tesisat Youtube Bulutlar Tesisat Linkedin
Bulutlar Tesisat Ankara

Sıcak Su Sistemleri

Su tesisatında merkezi ve kombili su tesisatı sistemlerinde sıcak su sorunu ile sürekli karşılaşmaktayız. Günümüz modern konutlarda belli sistemlerle sıcak su elde edilir.

Sıcak Su Sorunları

Bunları merkezi sıcak su sistemi, kombili sıcak su sistemi bir ana hattan katlara konulan plakalı eşanjörlerle ve elektrikli LPG’li şofbenlerle sıcak su elde edilmektedir. Merkezi sıcak su sisteminde adı üstünde bir merkezden kalorifer kazanına boyler plakalı eşanjör birini kullanılarak sıcak su elde edilir. Boyler serpantinli ve gömlekli olmak üzere birde hızlı boyler vardır. Günümüzde en çok tercih edilen hızlı boylerlerdir. Bunların içindeki ısıtma boruları bakır borudandır. Serpantinli boylerler içinde demir boru ile ısıtılır. Gömlekli olanda sıcak suyun etrafında gömlek şeklinde ikinci bir sargı vardır. Plakalı eşanjör aynı kombilerde olduğu gibi dört girişi vardır. Bir kalorifer giriş çıkış bir soğuk su girip sıcak su elde edilir. Sıcak suyu rezerve de tutabilmek için bir akümülasyon tankına ihtiyaç vardır. Merkezi sistemde bireysel şubeler varsa her şubeye bir sıcak su saati takılır. Ortak kazandan ısınan yakıt tüketimi de daire sayısına göre bölünür. Sıcak su tasarrufu sağlayabilmek için sıcak su sirkülasyon hattı olmalıdır. Sıcak su sistem sirkülasyon pompası ile sağlanır. Bunun da avantajı sıcak su musluğunu açıldığı zaman en kısa zaman da suyun gelmesidir. Bu sistem hem yakıt tasarrufu hem de su tasarrufu sağlar. Merkezi sıcak su sisteminde mutlaka her daire girişinde mutlaka cekvalf olmalıdır. Eğer bu cekvalfler sağlam çalışmazsa daire içindeki batarya ve su basıncı değişkenliğinde sıcak suya soğuk su girerek diğer şubelerin sıcak su konforu olmaz. Su tesisatını yapan su tesisatçısı buna dikkat etmelidir.

Kombili sıcak su sistemleri aynı plakalı eşanjör sistemleri gibidir. Bunun tek farkı boyler sisteminde olduğu gibi sirkülasyon sisteminin olmamasıdır. Kombi de sıcak su sorunu. Ama bazı kombilerde bu sirkülasyon sistemi vardır. ama tesisatını bu sisteme göre yapılmalıdır. Kombili sıcak su sistemlerinde mutlaka su saatinin girişine basınç regülatörü olmalıdır. En çok yaşanan sıcak su sorunları da suyun bir ısınıp bir soğumasıdır. Bununda nedeni yüksek basınç değişkenliklerindendir. Elektrikli ve LPG’li aynı sıkıntılar vardır.

Su tesisatçısı yaptığı sıcak su tesisatlarında yukarıdaki belirtilen detaylara dikkat ederek su tesisatını yapmalıdır. İnsanoğlunun sıcak su konforu çok gerekli bir su tesisatı sistemidir. Su tesisatında basit ama bu detaylar hem konfor sağlar. Ve en önemlisi hem yakıt hem de günümüzün su tüketimini en aza indirmenin yoludur.

Plakalı Eşanjör

Konutlarda ve sanayi de kullanım sıcak suyu konfor açısından olmazsa olmazlardandır. Plakalı eşanjör ile kullanım suyunuz merkezi veya bireysel olarak üretilebilir. Eski sistemlerle kıyaslandığında daha hijyenik, daha verimli, daha uzun ömürlü, daha ekonomik ve daha kompakt olan bu sistem ile artık yaşanılan kireçlenme, aşırı klor kaynaklı deformasyon gibi problemlerde değiştirmek yerine ufak revizyonlarla sisteminiz eski performansına ulaşabilmektedir.

Plakalı Eşanjör Sıcak Su Tesisatı Ankara

Akümülasyon Tankları

Akümülasyon tankları ısıtma ve soğutma sistemlerinde şartlandırılmış suyun hijyenik olarak depolanmasında kullanılır. Genellikle bir ısı değiştirici ( plakalı eşanjör, borulu eşanjör, boyler, chiller, fancoil vs. ) ardına montaj edilir. Tüm ürünlerde ısı kaybı düşük olan CFC içermeyen poliüretan esaslı izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

Kullanım Yerleri: Villa, apartman, hastane, spor salonu, fabrika, şantiye, soğutma grupları, çeşitli prosesler için merkezi ısıtma, kaskad sistem kazan daireleri, eşanjör dairelerinde kullanılır.

Boyler

Tek Serpantinli Boyler

Ekonomik ve hijyenik kullanma suyu ısıtması için uygun bir çözümdür. Dikey tip tek serpantinli boylerin hacmi 100lt’den 2000 litreye kadar geniş yelpazesi mevcuttur. Yüksek etkili çerçevede uygulanan ısı izolasyonu sayesinde ısı kayıpları en minimum şekildedir.

Çift Serpantinli Boyler

Boyler tabanına kadar uzanan serpantin ile boyler suyunun tamamı ısıtılır ve bakteri üreyecek kadar soğuk bölgeler oluşmaz. Magnezyum anot üzerinden ayrıca katodik koruma sağlanmaktadır. Kazan ve güneş kollektörleri ile birlikte bivalent kullanma suyu ısıtması için kullanılmaktadır. Güneş kollektörlerinin ısısı alt serpantin üzerinden kullanma suyuna akıtılır. Ürüne ve talebe bağlı olarak 30KW!a kadar elektrikli ısıtıcı ile desteklenebilir.

Sıcak Su Boyler Tesisatı Ankara

İletişim

Etiketler:

  • plakalı eşanjör ankara
  • sıcak su tesisatı ankara
  • sıcak su tesisat tamiri ankara
  • alfa laval eşanjör ankara
  • sıcak su eşanjörü ankara
  • boyler temizliği ankara
  • boyler tamiri ankara
  • eşanjör temizliği ankara
  • plakalı eşanjör montajı ankara
  • plakalı eşanjör tesisatı montajı ankara
kavaklıdere sıcak su tesisatı ankara, aşağı ayrancı plakalı eşanjör montajı ankara, yukarı ayrancı boyler tamiri ankara, küçük esat plakalı eşanjör montajı ankara, gazi osman paşa plakalı eşanjör montajı ankara, dikmen boyler tamiri ankara, öveçler sıcak su tesisatı ankara, seyranbağları plakalı eşanjör montajı ankara, kızılay plakalı eşanjör ankara, kurtuluş plakalı eşanjör ankara, balgat sıcak su tesisat tamiri ankara, bahçelievler boyler tamiri ankara, emek plakalı eşanjör montajı ankara, maltepe sıcak su eşanjörü ankara, yaşamkent plakalı eşanjör ankara, incek alfa laval eşanjör ankara, gölbaşı plakalı eşanjör ankara, oran şehri plakalı eşanjör ankara, birlik mahallesi boyler temizliği ankara, çayyolu boyler temizliği ankara, çankaya plakalı eşanjör ankara, çukurambar plakalı eşanjör ankara, keçiören sıcak su tesisatı ankara, yenimahalle sıcak su eşanjörü ankara, hilal mahallesi alfa laval eşanjör ankara,

Copyright © 2008 Bulutlar Tesisat Mühendislik